Головна Новини Дозвілля Корисні поради Провідна неділя: традиції, обряди і що категорично не можна робити
commentss НОВИНИ Всі новини

Провідна неділя: традиції, обряди і що категорично не можна робити

На Провідну неділю люди відвідують своїх померлих родичів на кладовищах

сьогодні, 07:21
Поділіться публікацією:

Цього року Провідна неділя припадає на 27 квітня. У цей день християни моляться за упокій душ померлих, відвідують кладовища, ставлять свічки та згадують рідних, що відійшли у вічність.

Провідна неділя: традиції, обряди і що категорично не можна робити

Провідна неділя

Провідна неділя має багато назв: проводи, провідки, гробки, радониця, дарна неділя. За церковною традицією, це перша неділя після Великодня, а увесь другий тиждень після Пасхи вважається поминальним.

За давніми віруваннями, у Великдень Бог відпускає душі померлих на землю. Протягом тижня в оселях ставлять запалені свічки та крашанки на вікнах, щоб душі знайшли дорогу додому. А на Провідну неділю вони повертаються назад на небеса, і родичі йдуть на кладовище, щоб попрощатися. Вірили, що дощ у цей день — це сльози душі, яку не прийняли до раю.

Вважається, що традиції проводів померлих душ сягає ще язичницьких часів. У дохристиянські епохи навесні вшановували померлих як частину колообігу життя і смерті. Пізніше християнська церква адаптувала ці обряди: до спільної трапези додали молитовні служби і освячення їжі.

На провідну неділю на кладовища приносять традиційні страви: паску, крашанки, пироги, книші та коливо — поминальну страву з пшениці чи рису, политу медовим сиропом. Коливо викладають хрестиком із родзинок. Ця страва також має язичницьке походження.

Сьогодні на кладовищах і далі трапляються спільні поминальні трапези. Проте церква застерігає: вживати їжу та алкоголь на цвинтарі небажано. Замість цього священники радять передавати їжу нужденним або до благодійних організацій.

Провідна неділя має також свої заборони. Вважається, що в цей день на варто починати нові справи чи розкривати свої плани.

Окрім того, згідно із давніми віруваннями не потрібно вести на цвинтар маленьких дітей та вагітних жінок. Також не рекомендується приносити на кладовище штучні квіти та вживати алкоголь перед відвідуванням цвинтаря.

А ще в цей день забороняється відмовляти у допомозі бідним та нужденним.

Вважається, що провідна неділя — це час молитви, спокою та милосердя, коли живі об'єднуються у згадці про тих, хто вже відійшов.

Нагадаємо, портал "Коментарі" розповідав про традиції на Великдень.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини