Рубрики
МЕНЮ
Slava Kot
Позиція народження дитини в родинні може впливати на особистість та характер людини. Однак виявилося, що залежно від того, ви старша, середня, молодша чи єдина дитина в сім’ї, це також може впливати на здоров’я, зокрема імунну систему, рівень ожиріння, розвиток тривожності та інші фактори.
Порядок народження дитини у сім'ї впливає на її здоров’я. Фото: Freepik
Психологи давно досліджують, як порядок народження впливає на риси особистості. Старші діти зазвичай відповідальні лідери, середні — миротворці, молодші — бунтарі, а єдина дитина часто поводиться незалежно. Але дедалі більше науковців звертають увагу на те, що ця динаміка впливає й на фізичне та психічне здоров’я.
Первістки часто виростають лідерами. Вони цілеспрямовані, амбітні та нерідко займають керівні посади. Однак їхня внутрішня стабільність може бути хиткою. Згідно з дослідженням Epic Research за 2024 рік, старші діти на 48% частіше страждають на тривожні розлади та на 35% частіше мають депресію.
Крім того, вони частіше народжуються передчасно або з меншою вагою, що потребує пильнішого медичного нагляду. Крім того, терапевтка Елісон Кертіс зауважує, що з віком відповідальність і високі очікування батьків, які часто покладаються на старших дітей, можуть призвести до їх емоційного виснаження.
Існує відоме явище під назвою "синдром середньої дитини". Розташовані між відповідальною старшою дитиною та вільнодумною молодшою, середні діти часто виступають посередниками в сім'ї. Хоча вони можуть прагнути догодити іншим, вони також відомі своєю бунтівною поведінкою, намагаючись прокласти свій власний шлях.
За словами психотерапевтки Клаудії Джолітті-Райт, середні діти схильні ігнорувати власні потреби, що може сприяти розвитку тривожних розладів та відчуття себе покинутими. Водночас ранній контакт із мікробами часто забезпечує їм сильніший імунітет, ніж у первістків.
Молодших дітей часто пестять. Їх сприймають як чарівних, веселих, схильних до творчості. Але ця свобода має зворотний бік. Вони частіше потрапляють до лікарні через нещасні випадки або вживання психоактивних речовин. Також є ризики заниженої самооцінки через відсутність контролю або авторитету в родині.
Хоча фізичне здоров’я молодших часто виграє завдяки впливу старших братів і сестер, психічний баланс не завжди стабільний, особливо поширена динаміка бути "останнім" порівняно зі старшими братами та сестрами призводить до зниження відчуття власних можливостей
Єдиним дітям часто приписують егоцентризм і нестачу соціальних навичок. Проте наука це не підтверджує. Навпаки, Джолітті-Райт зазначає, що єдині діти часто дуже балакучі, зрілі для свого віку та комфортно почуваються в компанії дорослих. Вони демонструють розвинене почуття ідентичності, креативність і здатність до самостійності.
Однак, у разі родинних конфліктів або токсичних стосунків, у них немає "буфера" у вигляді братів чи сестер. Це підвищує ризик емоційних травм. Крім того, дослідження вказують на зв’язок між відсутністю братів і сестер та ризиком ожиріння.
Попри статистику та дослідження, жодна роль не є вироком. Як пояснює засновниця Positive Parenting Solutions Емі Маккріді, ключова роль належить саме батькам, як вони комунікують із дітьми, які очікування формують і чи визнають унікальність кожного.
Психологи зауважують, що не варто навішувати ярлики чи порівнювати дітей між собою. Здоровий баланс уваги, підтримка та визнання особистих сильних сторін здатні нівелювати потенційні ризики, пов’язані з порядком народження у сім’ї.
Раніше портал "Коментарі" повідомляв про те, чому нідерландські діти найщасливіші. У батьків є одне правило виховання дітей.
Також "Коментарі" писали, що вчені з’ясували, яка ідеальна кількість дітей у сім’ї для жінки.