Еco-friendly прибирання: фрукти, ягоди та овочі замість побутової хімії

Корисні лайфхаки, які допоможуть навести чистоту у будинку

Виявляється, зовсім необов'язково мати в домашньому арсеналі десятки пляшечок та балончиків для прибирання, миття посуду та іншої роботи в побуті. Нова мода для сучасних eco-friendly господарок, яка набирає обертів і армію шанувальників у Instagram та TikTok, пропонує використовувати в такій незвичайній ролі різні ягоди, овочі та фрукти.


Цікаво, що короткі відео з подібними лайфхаками – це не просто кумедні Stories і Reels, а підказки, що цілком працюють. Завдяки їм, залучити до домашньої роботи, яка раніше здавалася нудною та рутинною, можна всю родину. Особливо дітей, яких хочеться захистити від шкідливої побутової хімії, що нерідко викликає алергію. А ще діти люблять подібні веселі експерименти і в легкій ігровій формі навчаються допомагати дорослим. Та й хвостаті домашні улюбленці, які з цікавістю досліджують квартиру, від такої природної хімії точно не постраждають.

Справжнім чемпіоном серед чистильників і засобів для виведення плям став усім знайомий лимон. Ця неймовірно кисла ягода легко може замінити шкідливий оцет. Наприклад, якщо вам терміново потрібно вивести пляму на футболці від яскравих природних барвників, на зразок полуниці, малини, ожини, потрібно видавити на тканину краплинку лимона і трохи почекати. Якщо потрібно, процедуру можна повторити, а потім ретельно прополоснути одяг. Той же рецепт можна використовувати, якщо ви забруднили вином улюблену блузу. Можна навіть відрізати часточку або половинку лимона та протерти тканину. Підсилити дію лимона допоможе окріп.

За допомогою лимона можна дезінфікувати руки, дверні ручки, що збирають мікроби, та дитячі іграшки, а також робочі поверхні на кухні. Його кислий сік відмінно знищує безліч шкідливих бактерій. До того ж, свіжий цитрусовий запах після такої обробки ще кілька годин радуватиме всіх домочадців. Оскільки вам знадобиться лише частина лимона, решту можна розрізати на часточки або четвертинки, покласти в пакети або загорнути у плівку, а потім заморозити.

Боротися з мікробами та пилом одночасно буде "хитрий" склад, основою якого також є лимонний сік. Попередньо залийте окропом пакетик чорного чаю та охолодіть рідину. Потім додайте сік і залийте суміш у пляшечку з дозатором або розпилювачем. Ганчіркою з мікрофірбри, змоченої в еко -"еліксирі", можна протирати від пилу будь-які поверхні. До речі, дубильна кислота, яка міститься у чаї, посилить антибактеріальний ефект лимону.

Якщо ж ви вирішили вимити шибки, то вам може знадобитися цілий лимон. Видавіть його сік у воду через марлю, щоб не було кісточок і частинок м'якоті, розмішайте і залийте отриманий "коктейль" в пляшечку з розпилювачем. Ваша ароматна еко-рідина для миття вікон готова!

Вам терміново потрібно видалити іржу зі сталевого посуду, каструль з нержавіючої сталі, протвиня духовки? А ще очистити столові прилади та металеві коробочки для круп від незрозумілих темних плям? Змішайте дві чайні або столові ложки звичайної кухонної солі (можна харчової соди) з однією ложкою лимонного соку. Цей саморобний побутовий "скраб" відмінно підійде і клавішам фортепіано, а також для фар авто, які будуть сяяти як нові. Тільки не забувайте протерти у фіналі мікрофіброю.

Природний скраб для пригорілих каструль та іншого металевого посуду, деко духовки, сковорідок, раковини з нержавіючої сталі можна зробити з меленої кави, плід якої теж є фруктом. Нанесіть природний абразив на губку, а потім промийте під проточною водою. Зерна кави можна покласти в полотняний мішечок-саші і помістити в холодильник як ароматизатор. А можна обклеїти ними велику свічку і тоді аромат гостинності та затишку зустрічатиме всіх, хто приходить до вашої оселі.

Прекрасний лак для ваших меблів також може вийти з лимонного соку. Для цього потрібно змішати його з двома частинами оливкової або будь-якої іншої олії. Екополіроль нанесіть на серветку з мікрофібри та натріть до блиску поверхні. До речі, такий лак не просто оберігатиме меблі від осідання пилу, а й приховає дрібні подряпини.

Ще один рецепт ефективного полірування меблів – свіжа м'якоть та шкірка банана. Протріть нею поверхні, дайте трохи просохнути і потім доведіть до блиску велюровою або плюшевою ганчірочкою. Той же "риутал" можна повторити з кімнатними рослинами, що мають щільне м'ясисте листя, а також з улюбленими черевиками та чоботами. До речі, завдяки такій обробці ваше взуття отримає ще й водовідштовхувальні властивості.

Ну а якщо лимон і банан закінчилися, а меблі потрібно "довести до розуму", не впадайте у відчай і візьміть волоський горіх. Усього одна часточка цього плоду, точніше фрукта, здатна творити дива і приховувати на меблях дрібні подряпини. А все завдяки природним маслам, які є в горіху. До речі, зелену шкірку молодого горіха можна використовувати як морилку для дерева. Протерті нею меблі набудуть гарний рудувато-жовтогарячий відтінок.

Ще один кухонний помічник – найближчий родич лимона грейпфрут. Його часточкою або соком можна очистити від бризок жиру стінки мікрохвильовки або духовки. Також цитрусовий фрукт прибере неприємний запах їжі, що пригоріла. Ще один рецепт боротьби з таким запахом: наріжте кілька кільця грейпфрута в чашку з водою і поставте в духовку або мікрохвильову піч на кілька хвилин. Допоможе екзотичний фрукт створити ароматну атмосферу й у холодильнику.

Шкірка лимона, апельсина, мандарину чи грейпфрута, змішана з порошком чи паличкою кориці, стане основою для освіжувача повітря. Висушену суміш можна помістити в полотняний мішечок і зробити модне арома-саше. А свіжу м'якоть заморських фруктів потрібно залити водою і прокип'ятити в каструльці – за кілька хвилин ви відчуєте, як святковий новорічний настрій охопить увесь будинок.

Ідеальний блиск дзеркал у ванній кімнаті чи спальні – ще той виклик для господарки-перфекціоністки. Швидко і легко позбутися плям і розводів, відбитків рук допоможе звичайна картопля. Цей дешевий овоч, напевно, є в кожному домі, але не всі знають, що природний крохмаль, що міститься в м'якоті картоплі, легко видаляє небажаний "декор" із дзеркал. Для цього потрібно промити овоч, очистити від шкірки та розрізати навпіл чи дольками. Протріть поверхню цією половинкою і через кілька хвилин відполіруйте серветкою з мікрофібри. Ваша друга половинка, напевно, оцінить дзеркальний блиск, створений за допомогою половинки картоплі!

Якщо ви раптом не їсте картоплю, дотримуючись суворої дієти без крохмалистих овочів, замінити її на дзеркальному фронті зможе цибулина. Єдиний момент: для того, щоб летючі речовини, що містять сірку, не викликали у вас сльозотечу, половинку цибулини краще попередньо змочити водою.

Найкумедніший рецепт зі свіжим огірком у головній ролі пропонують мамам, чиї діти вирішили розмалювати кольоровими олівцями поверхню столу. Автори лайфхака радять витерти шедеври юних художників за допомогою кружечків огірків. Правда, їсти після цього хибну ягоду, а саме так називають огірок у ботанічній класифікації, не варто.

Використання дарів природи в незвичайній ролі – хороший спосіб не тільки зробити свою оселю чистішою та ароматнішою, але й чудова можливість разом з дітьми розібратися в хімічній "сутності" ягід, овочів та фруктів. Такі домашні уроки "практичного природознавства" зблизять сім'ю та стануть чудовою розвагою.